Slováci v ČR

26. června 2015 v 18:00 | Ivanka |  Politika království
K tomuto tématu se ráda vyjádřím trochu obecněji.
Že u nás Slováci studují a pracují, toho už jsme si nejspíš všichni všimli. Prosím, to jim neberu, vysoké školy máme dobré. Že se veřejně vyjadřují na českých stránkách mi taky nevadí, aspoň se slovenština dostane mezi českou mladou generaci, která už pomalu nerozumí jediné slovenské větě. Co mi ale opravdu vadí, jsou dvě věci:


1. Když Slováci TRVALE žijící v ČR odmítají mluvit česky.
Hnedle vám můžu říct proč. Jeden slovenský páreček, který víc než dobře znám, se přestěhoval sem k nám kousek za Brno. Jejich děti mají české občanství, bohužel ale česky nemluví. Už ve školce učitelky upozorňovaly, že to může být problém, ale rodiče nedbali. Teď jsou oba kluci ve škole. S češtinou mají velké problémy, hlavně s pravopisem. A rodiče si jdou stěžovat do školy, že není férová k jejím dětem. Jednoznačná chyba rodičů.
2. Když se slovensky mluví v českých médiích.
A tím nemyslím, když se pustí film nebo seriál s originálním zněním, nebo běží seriál se slovenskou koprodukcí. Myslím televizní pořady, televizní noviny, český rozhlas atd. (snad mi rozumíte). Zkrátka jsou to česká(!!) média a oficiální sdělení by měla probíhat v českém jazyce. Slovenština je pořád cizí jazyk, i když je hodně podobný tomu našemu.

A víte, kdo mě rozčiluje nejvíc? Miro Žbirka!

Na Slovensku mám půlku rodiny a celkově je asi mám ráda víc než Čechy. Ale v Česku se má prostě mluvit česky. Vždyť kdyby na vás například Polák spustil ten svůj šišlák, asi by se vám to moc nelíbilo a taky je to slovanský jazyk a tomu našemu je podobný víc, než si možná myslíte ;-)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 dombabas dombabas | Web | 26. června 2015 v 22:07 | Reagovat

Ehmm.. Nevšímaj si ma. Ja len náhodná Slovenka preplávajúca týmto blogom.
Uvedomuješ si, že presne to sú veci ktoré robia všetci Česi žijúci na Slovensku? Ešte som nepočula Čecha snažiť sa hovoriť po slovensky v bežnej komunikácii. Naozaj nie. Zato mi príde, že všetci Slováci, akonáhle sa presťahujú do Čiech začnú "mluvit", kdežto Česi odmietajú akúkoľvek slovenčinu a väčšina sa jej bráni ako čert krížu. Takže slovenskému páru, ktorý si tu spomenula palec hore!

A bod číslo dva. Uvedomuješ si, že na Slovensku tisícky detí vyrastajú na rozprávkach v českom dabingu? (Moja sesternica si stále myslí, že metla je košte.)Že sme nikdy nepredabovali český film a snažíme sa češtinu zachovávať? Kdežto vy ste kedysi ak si dobre pamätám predabovali aj Panelák!
Som sklamaná, že sa tak bránite slovenčine. Potom príde slovenský profesor niekam k vám prednášať a zo zúfalstva, že nerozumejú odíde polka skupiny (toto nie je výmysel. Počula som, že sa to skutočne stalo)

Nechcela som to písať kruto ani nejakým spôsobom urážlivo. Len ma to mrzí.

2 Libor Libor | Web | 27. června 2015 v 8:12 | Reagovat

[1]: Přesně. Já bych byl naopak pro více slovenštiny ve veřejném prostoru. Chápu, že třeba v případě základních škol to může být problém, ale jinak mi to přijde jako super věc, koneckonců slovenštině se dá skvěle porozumět (a ono to tak v 19. století bylo i s polštinou). Proč se nějak jazykově uzavírat...

3 Amia Amia | E-mail | Web | 27. června 2015 v 10:37 | Reagovat

Souhlasím s dombabas i Liborem, taky jsem pro více slovenštiny v českém prostoru. Filmy, seriály a dál mě neskutečně ser*, když se převedou do češtiny. Co to má být? Slovenština, bože! Kde jinde se ji mám naučit trochu líp?

[1]: Jinak, to ne, že bychom se bránili slovenštině. Já bych treba hrozne ráda hovorila po slovensky, ale, bohužial, moja slovenščina je naozaj zlá a byl by to len taký podivný mix obidvach jazyků. :D

Technickou poznámku na závěr. Slovanský jazyk je i čeština. Pokud jsi myslela slovenštinu, tak to je slovEnský jazyk  :)

4 Princezna Ivanka Princezna Ivanka | Web | 27. června 2015 v 21:40 | Reagovat

[1]: [2]: [3]:
Takže takhle, dovolte, abych citovala ze svého článku:
1. "Že se veřejně vyjadřují na českých stránkách mi taky nevadí, aspoň se slovenština dostane mezi českou mladou generaci, která už pomalu nerozumí jediné slovenské větě"
2. "Když se slovensky mluví v českých médiích. A tím nemyslím, když se pustí film nebo seriál s originálním zněním, nebo běží seriál se slovenskou koprodukcí. Myslím televizní pořady, televizní noviny, český rozhlas atd. (snad mi rozumíte). Zkrátka jsou to česká(!!) média a oficiální sdělení by měla probíhat v českém jazyce." Myslím, že z toho jasně vyplývá, že mi originální znění nevadí, ba naopak. Vadí mi oficiální média.

Tím "slovanský" jazyk jsem myslela to, že polština, čeština i slovenština jsou slovanské jazyky, tudíž jsou si velmi podobné.
Článkem jsme se nesnažila nikoho urazit, tak mi přijde zbytečný ten útočný tón vycházející z prvního komentáře. Také pokládám za zcestné tvrzení, že Češi dělají totéž, když článek je o Slovácích v ČR, nikoliv o Češích v SR.
Slovenčtině se skutečně nebráním. Pokaždé, když přijedu za babičkou jen na návštěvu, mluvím slovensky. Vždyť i moje maminka je ze Slovenska a já sama jsem pyšná na to, že jsem napůl Češka a napůl Slovenka.

Když se chcete vyjadřovat k článku, vyjádřete se k tomu, co autor napsal, nikoli k tomu, co jste si domysleli, nebo špatně pochopili.

5 Gilandhel Gilandhel | Web | 29. června 2015 v 9:17 | Reagovat

Ahoj, napsala jsem ten porovnávací článek, jak jsi chtěla. ;-)

6 Njina&Kate Njina&Kate | E-mail | 30. června 2015 v 16:15 | Reagovat

Ahoj Ivanko. Tak pro začátek - tvůj článek je (v mých očích) napsán vážně dobře. Dle mého názoru jsi nikoho neurazila, a proto také nechápu, proč autorka prvního komentáře zvolila takhle agresivní tón... Přijde mi to vůči tobě dost nefér.

+ Vždycky, když Češi mají mluvit, nebo mluví, se Slováky, naskočí jim automaticky slovenština. Tohle není kec! Sama tohle nevědomky dělám, i když slovensky umím ještě míň než málo.

A těch tvých "komentátorů" si nevšímej. Zjevně nežijí v realitě!
Když Slováci neumí (nebo nechtějí) předabovat film, tak ať si poté nestěžují...
Lidičky zlatý, vždyť máte možnost volby! Nelíbí se vám to?! Tak to změňte!

Měj se a hodně štěstí do budoucna... :-D Njina
[1]: [2]: [3]:

7 FelixO FelixO | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:08 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama