Jaký je dobrý učitel?

14. ledna 2018 v 1:19 | Ivanka |  Postřehy ze zámku i podzámčí

Předloni na Štědrý den, když jsem měla noční, jsem se přihlásila na vysokou. Vlastně jen tak, abych v tom křesle nemusela sedět na věky. V květnu jsem šla k testům TSP a v červnu k zápisu. Stihla jsem pár přednášek a najednou je tu zkouškové období. I to je částečně důvod, proč sedím u blogu (idiotská prokrastinace).
Jeden z mých prvních úkolů ve škole byla esej na téma Jak si představuji dobrého učitele. Přiznávám, rozepsala jsem se. O svých zkušenostech ze základky a z gymplu, o učitelích, co jsem v životě potkala, o lidech, co si na učitele jen hráli. Teď kompletuji své úkoly pro tvorbu portfolia a pročítám si tento konkrétní úkol. Musím říct, že jsem s ním spokojená, proto jsem se rozhodla jeho malou část zveřejnit.


Jaký je dobrý učitel?


Dobrý učitel vzbuzuje respekt a dokáže ho projevit svým žákům. Nekázeň zvládá řešit na místě, tak aby ho jednoho dne nepřerostla.
Dobrý učitel dokáže oddělit pracovní a osobní život. Nevylévá si soukromé neúspěchy na svých studentech.
Dobrý učitel je vnímavý a všímavý. Dokáže proto rozpoznat jakékoliv problémy ve třídě včas a adekvátně na ně reagovat.
Dobrý učitel se snaží být co nejvíce objektivní a jednat podle pravidel.
Dobrý učitel se snaží probíranou látku co nejvíce studentům přiblížit, aby se ji nenaučili zpaměti, ale aby ji pochopili.
Dobrý učitel nelpí na svém předmětu jako na klíčovém. Běžně netrvá na přesných definicích nebo letopočtech, raději se snaží přimět studenty ke komplexnějšímu pochopení probírané látky a ke kritickému myšlení.
Dobrý učitel nestagnuje, neustále se vzdělává a jde s dobou.
Dobrý učitel své studenty inspiruje.
A hlavně - dobrý učitel je taky pořád jenom člověk.Úkol jsem uložila do portfolia. Jsem zvědavá, jak se na něj budu dívat za pár let, až (bude-li Síla stále se mnou) školu dokončím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baryn Baryn | Web | 18. ledna 2018 v 18:38 | Reagovat

Líbí se mi bod, že dobrý učitel inspiruje. Já měla na gymplu tři češtinářky. Jenu úžasnou, která ve mně vzbudila lásku k jazyku a kvůli které bych se chtěla letos hlásit na češtinu - ideálně jak obecnou, tak učitelství. Druhou, která byla tak příšerná, že mě utvrdila v přesvědčení, že musím jít na češtinu, abych dokázala využít její chyby a poučit se z nich, a třetí ještě horší, díky které jsem si uvědomila, jak moc nám chybí kvalitní češtinářky. Nevím, jestli je to proto výsada jen dorbého učitele, že inspiruje a motivuje. :D Ale inspirace je třeba.

Nesouhlasím ale s tím, že by učitel neměl lpět na letopočtech. Chce to všeho s mírou. Škola je od toho,a by se studenti něco naučili, ale mám dojem, že záleží také na typu školy. Na gymplu by se měli děti především učit, jak se mají učit. protože je to bude čekat na vysoké - a tak učení se letopočtů zpaměti dává jedině smysl. Na nějaké praktické střední užbych na tom taky tak moc nelpěla.

2 nezenska-svine nezenska-svine | Web | 19. ledna 2018 v 15:56 | Reagovat

ahoj, jsi tu aktivní? chtěla bych se tě zeptat na určitý věci jak jsi psala ohledně diagnostiky psych. poruch, u které měli zprvu tušení na epilepsii. Mám to podobně a měla bych určitý dotazy.
Pokud ano, můžeš odepsat přes ZPRÁVA AUTOROVI na mém blogu.
Pokud ne tak nevadí a smaž ten koment.
Díky.

3 Ivana Ivana | Web | 20. ledna 2018 v 16:26 | Reagovat

[1]: Věci, co se učíš nazpaměť, časem zapomeneš (alespoň valnou většinu z nich). Když věci pochopíš a zasadíš si je do kontextu, pravděpodobnost, že si to zapamatuješ, stoupá exponenciálně. K čemu ti je vědět, že Husa upálili 6. 7. 1415, když nemáš ponětí kdo to byl a proč? A pak má půlka národa pocit, že byl Zikmund "liška ryšavá" a podvedl ho. No a nakonec to skončí tím, že soutěž o nejvetšího Čecha vyhraje Karel IV. a v závěsu za ním je Marie Terezie...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama