První semestr: ohlédnutí

10. března 2018 v 5:28 | Ivanka |  Postřehy ze zámku i podzámčí
Jak už jsem psala v minulých článcích, vykašlala jsem se na práci a znovu se vrhla do studia. Jsem na pedagogické fakultě MUNI a studuji matematiku a fyziku se zaměřením na vzdělávání (honosný název pro budoucí učitelství). I když studuji není tak přesný výraz, zatím se spíš pokouším studovat. Samozřejmě jako všichni ostatní jsem byla vyděšená, co mě na takové škole čeká. Ze všech stran jsem slyšela, že vysoká je úplně jiná než ostatní školy, že je taková a maková... A moje čerstvá zkušenost? Není.


Fáma číslo 1: Budete na to sami
Jasně, řeči o tom, že na vysoké kope každý sám za sebe, nemá žádné kamarády a spolužáky v pravém slova smyslu, protože nebudete v žádné třídě. Jenže pokud studujete na katedře o pár lidech, jste vlastně jako třída. Pokud jste na početné katedře, stejně dřív nebo později vytvoříte malý studijní kroužek. Takže za předpokladu, že udržíte tempo se svými spolužáky, budete mít třídu pořád. Za sebe můžu říct, že na fyzice je nás třináct a jsme úplně jako malá třída. Na matematice je v prvním semestru asi šedesát lidí a tam máme vytvořenou skupinku taky. Nakonec ještě společný základ (název pro studium pedagogiky, psychologie, didaktiky, vývoje dítěte atd), kde je 450 lidí a stejně se tam člověk docela dobře seznámí díky seminářům, domácím úkolům, facebooku, testům a tak. Takže ne, sami na to rozhodně nejste.

Fáma číslo 2: Učitele nezajímáš
No tak to asi jak kde a jak koho. Nezáleží na velikosti katedry, ale na přístupu pedagoga. A jako všude jinde, na jednoho dobrýho jsou aspoň tři idioti (tahle rovnice funguje ve škole, v práci i v životě). Všimla jsem si jedině, že na vysoké jsou to větší salámisti a už se tolik nesnaží být spravedliví. Je jim to prostě jedno.

Fáma číslo 3: Vysoká je hardcore!
Tady nečerpám jen ze své zkuženosti, ale ze zkušenosti KAŽDÉHO svého kamaráda napříč spektrem vysokých škol. Ne, není hardcore. Je to jen o jisté dávce sebekázně. Jasně, nevyjde všechno napoprvé, ale rozhodně to není tak, že musíme od rána do večera ležet v knížkách. Vlastně když vezmu všechen čas, který vysoké škole věnuju, zabere dohromady daleko míň času než studium střední školy. A i za předpokladu, že jste takovej zevl jako já, a k pořádné čínnosti se dokopete až o zkouškovém (a i tehdy kdo ví jestli), dá se to zvládnout.

Fáma číslo 4: Co si vyberu, to je můj osud
Spousta z nás se bojí změnit obor, ale vůbec není proč. Mělo by vůbec smysl studovat něco, co studovat nechceme? Ne. Měňme, hledejme, zkoušejme a nestyďme se za to. Ze školy se neodchází jen proto, že ji nedáváme nebo na ni nemáme.

Fáma číslo 5: Skončit znamená smrt
S tímhle předpokladem jdou na vysokou lidé s vnější motivací ke studiu a ti, kterým záleží na mínění ostaních. Jejich představa, že nedokončení školy je rovno kulce do hlavy alespoň na společenské úrovni, je úplně mimo. Jediný, kdo do toho má co mluvit, jsme my samy. Jo, asi nás to bude mrzet. Jo, asi si i popláčeme. Ale pak zjistíme, že je to stejně úplně jedno, když za chvíli nabírají nové přihlášky. A kdo ví, třeba je to cesta ke studiu něčeho jiného.


Jestli bych chtěla závěrem něco dodat, tak snad jen to, že vysoká škola je stále jenom škola a měla by tak být vnímána. Přesto když tohle slovní spojení slyšíme, vyvolává v nás něco, s čím nejsme úplně sžití, přitom vysokoškolské vzdělání u nás už dlouho není nic netradičního. Snad jsem vás trochu uklidnila, snad trochu pobavila obrázkem, který jsem přes tři hodiny vyráběla v malování (nemůžu dnes spát). Uvědomuji si, že jsem nepředala nic světoborného, ale měla jsem potřebu tohle ze sebe nějak dostat. Díky za přečtení článku a za reakce :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nenapadlo mě, jaká anketa by se sem hodila, ale měla jsem neodolatelnou chuť nějakou vložit. Tak tady je a kdo máte občas chuť vkládat své sdělení tam, kde je zrovna místo, si s láskou klikněte

Klik

Komentáře

1 Jeife Jeife | E-mail | Web | 15. března 2018 v 7:09 | Reagovat

Asi je to jak kde. U me na vysoky vetsina toho plati :D az na tridu.
Jinak diky za komentar. Podle me hodne zalezi, na ktere blogy das komentar. Lide se pak vraci :)

2 Rogue Rogue | Web | 26. března 2018 v 8:21 | Reagovat

Za matiku a fyziku máš můj obdiv. V tomto ohledu jsem naprosto levá a vřele doufám, že se s těmito předměty již nikdy neshledám. Fyzika by ještě možná šla, dokud se nepočítalo, ale ta matika. Ufff. I když hádám, že podobné hlášky slýcháš celkem často, že? ;)
Řekla bych, že vysoká je v určitých ohledech dost přeceňovaná - všechny ty řeči, že na to člověk bude sám a nikoho nezajímá a jakmile si něco nestihne zapsat na hodině/jednou chybí, tak je to konec světa. A stejně tak je kec, že si na vysoké můžeš ogranizovat svůj čas a dělat si rozvrh podle svého gusta :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama